Биолошкиот органски часовник е филозофијата според која денот се дели на двочасовни делови, од кои секој се доделува на друг орган. Идејата за часовникот се користи во акупунктурата во дијагностика, бидејќи симптомите кои редовно се појавуваат во исто време може да укажуваат на проблеми со органот кој има период на активност во тоа време.

Затоа, будењето во исто време секој ден (или речиси секој ден) може да биде порака дека еден од нашите органи се обидува да го привлече нашето внимание.

  • Тешкотии за заспивање помеѓу 21 и 23 часот

Може да предупреди на проблеми со имунолошкиот систем, тироидната жлезда, надбубрежните жлезди и метаболизмот. Проблемите со спиењето може да се поврзат и со стресот. Вежбите за релаксација треба да ви помогнат.

Биолошкиот органски часовник е филозофијата според која денот се дели на двочасовни делови, од кои секој е доделен на друг орган.

Идејата за часовникот се користи во акупунктурата во дијагностика, бидејќи симптомите кои редовно се појавуваат во исто време може да укажуваат на проблеми со органот кој има период на активност во тоа време.

Затоа, будењето во исто време секој ден (или речиси секој ден) може да биде порака дека еден од нашите органи се обидува да го привлече нашето внимание.

  • Тешкотии за заспивање помеѓу 21 и 23 часот

Може да предупреди на проблеми со имунолошкиот систем, тироидната жлезда, надбубрежните жлезди и метаболизмот. Проблемите со спиењето може да се поврзат и со стресот. Вежбите за релаксација треба да ви помогнат.

  • Се будите помеѓу 23:00 и 1:00 часот наутро

Ова е период на активност на жолчното кесе. Значи, ако се разбудите во ова време, тоа може да значи проблеми со вашиот фоликул. Во таква ситуација, вреди да се размислува за промена на исхраната и откажување од нездрави масти.

Според кинескиот часовник, тоа може да значи и дека имате многу сожалување (жолчка) кон другите луѓе. Тогаш прифаќањето и простувањето ќе помогнат.

  • Се будите помеѓу 1:00 и 3:00 часот

Ова е периодот на црниот дроб. Можеби нејзината работа е нарушена. Вреди да се размисли за промена на исхраната и детоксикација.

  • Разбудете се помеѓу 3:00 и 5:00 часот

Време е за чистење на дебелото црево. Затоа многу луѓе го започнуваат денот со одење во тоалет.

Емоционално, ова време е поврзано со нетрпеливост, чувство на стагнација и непријатност поврзани со ограничени можности за личен развој.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Што е луксуз?
Следната статијаВисокото образование е важно, но не и пресудно за успех!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде