По шест години немирно и на моменти насилно примирје, сеништето на нова војна се појавува во односите меѓу Русија и Украина. Во знак на одмазда за неодамнешната акција на Киев врз проруските медиуми и политичари, Москва организира широко распространета и наметлива воена насобраност по должината на украинската граница.

Ситуацијата е особено нестабилна во Донбас, каде што практично се распадна примирјето меѓу украинската армија и отцепените територии спонзорирани од Москва. Двете страни меѓусебно се обвинуваат за провокации и редовно разменуваат оган, а жртвите се зголемуваат и меѓу воениот персонал и цивилите.

Среде оваа мрачна реалност, тврдењата на двете земји дека прават се што можат за да се избегне вдлабнатина на воен прстен. Сепак, нивните протести можеби не се целосно невистинити. Иако и Киев и Москва се желни да ги искористат придобивките од ненадејната ескалација, рационалното оценување на потенцијалните ризици треба да обезбеди тие да застанат пократко од воената конфронтација.

Тензиите почнаа да растат пред неколку месеци, кога растечката фрустрација на Киев од непопустливоста на Москва во разговорите на Донбас се поклопуваше со слабеењето на позицијата на украинскиот претседател Володимир Зеленскиј дома. Немајќи претходно политичко и дипломатско искуство, Зеленски првично се надеваше дека неговата добра волја и искреност ќе бидат доволни за решавање на крвавиот конфликт во Донбас. Неговите невидени изборни триумфи во 2019 година не беа во мала мерка засновано врз неговото искрено ветување дека ќе донесе мир во Украина.

Во реалноста, сепак, процесот на преговори се покажа многу потежок. Кремlin се согласи да се сретне со Зеленскиј на половина пат за одредени прашања, како што е наметнување траен прекин на огнот во Донбас и воспоставување директен канал за комуникација меѓу замениците на шефовите на претседателските администрации.

Но, тој одби да ги измени договорите од Минск насочени кон решавање на конфликтот и инсистираше на целосно спроведување на нивните политички точки. За Зеленскиј ова не беше почетник: најголемите отстапки кон Русија, потребни со договорите од Минск, сигурно предизвикаа реакција во украинската националистичка опозиција, што можеше да го чини претседател.

Скудниот напредок во населбата Донбас предизвика разочарување во украинското општество, дополнително влошено од економските проблеми на земјата. Зеленскиј беше принуден да ги зголеми цените на комуналните услуги за да ги исполни барањата на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ), додека пандемијата ги исуши малите бизниси во Украина. Неможноста на украинските власти да обезбедат доволно коронавирусни удари за масовно започнување со вакцинирање на населението и зададе последен удар на популарноста на Зеленскиј.

На почетокот на 2021 година, тој рангираше само неколку поени пред неговите водечки противници во анкетите за јавното мислење, додека неговата партија Слуга на народот падна на второто место.

 

Има уште околу три години пред Зеленски да биде на реизбор, но тоа значи малку во флуидниот свет на украинската политика. Озлогласена по својот опортунизам, украинската политичка класа е подготвена да ги смени своите лојалности веднаш штом контролата на лидерот кон моќта ќе се соблече.

Падот на јавната поддршка за Зеленски веднаш предизвика разговори за предвремени избори, додека лидерите на опозициските партии се редеа за да ги понудат своите услуги како коалициски партнери и потенцијални премиери. Зеленскиј беше во опасност да биде настрана и да биде заборавен само две години од неговото претседателствување.

Украинскиот лидер возврати. Бидејќи пандемијата и барањата на ММФ му оставија малку простор за маневар на економскиот фронт, Зеленски се одлучи да го зајакне својот легитимитет со мобилизирање на поддршка на Запад. Во февруари затвори неколку проруски медиуми и удри санкции кон озлогласениот олигарх Виктор Медведчук, за кој се верува дека е личен пријател на рускиот претседател Владимир Путин.

Овој потег му овозможи на Зеленскија да ја надмине националистичката опозиција дома и да се кандидира за улога во ограничувањето на Русија во странство.

Наскоро следеа и други смели чекори. Зеленски се дистанцираше од украинските олигарси преку високи апсења и нови истраги, потврдувајќи ја својата решеност да спроведе прозападни реформи. Тој најави формирање на „Кримската платформа“, која би требало да го задржи меѓународното внимание на судбината на полуостровот.

Украинскиот претседател ја претстави и новата безбедносна стратегија на земјата, која го повторува аспирацијата за влез во НАТО и го става главниот фокус на спротивставување на руската агресија. Покрај тоа, Украина го зацврсти својот став во разговорите со Донбас, настојувајќи да подвлече дека води преговори со Русија, а не со сепаратистичките републики.

Овој порој на налози и декрети донесе различни резултати. Зеленски ги зголеми своите патриотски квалификации дома, но сепак се смета дека е претерано помирен од значителен дел украински националисти, кои организираат жестоки улични протести против него. Неговата антиолигарска крстоносна војна се заснова на разнишана правна основа и ризикува дополнително да го наруши владеењето на правото во земјата.

Новооткриениот антируски радикализам на претседателот ја врати Украина во вниманието на Западот и осигури дека првиот телефонски повик на Зеленскиј со новиот претседател на САД eо Бајден се случи порано отколку подоцна. Но, тоа исто така го привлече со огромна руска воена насобраност долж границата. Поддршката на западните лидери за Украина е гласна, но во голема мера реторичка.

Постои мало сомневање дека Москва го предвидувала преминот на Зеленскиј од мировни активности во конфронтации До крајот на минатата година, веќе немаше многу надеж во Кремlin дека маевропскиот украински претседател навистина може да ги спроведе договорите од Минск. Москва исто така очекуваше дека пристигнувањето на Бајден во Белата куќа со неговата агенда за ограничување на Русија ќе резултира со поискрен став од Киев.

 

Соодветно на тоа, Кремlin беше добро подготвен да ја зајакне воената антета како одговор на обидите на Зеленски да ја зајакне својата домашна и меѓународна позиција со играње антируска карта.

Со оглед на тоа што Москва ги собира своите трупи на источната граница на Украина и на Крим, Киев има мали шанси да застане на теренот, ако застојот се влоши во воена конфронтација. Сепак, постојат причини да се верува дека ниту една од страните нема намера да започне војна.

Од гледна точка на Украина, офанзивата во Донбас најверојатно ќе и даде на Русија изговор да интервенира во регионот: руските власти постојано изјавуваа подготвеност на земјата да ги заштити самопрогласените републики. Последователните загуби ќе ја уништат веќе ограничената јавна поддршка на Зеленскиј, додека брзата помош за Украина од Западот во никој случај не е загарантирана.

За Русија, придобивките од војна со Украина се исто така сомнителни. Пркосејќи им се на очекувањата на Кремlin, украинската држава не пропадна кога се соочи со далеку пострашна ситуација во 2014 година.

Уште помалку веројатно е да се направи тоа сега. Покрај тоа, анкетите на јавното мислење јасно покажуваат дека руското општество се уморило од надворешно-политичкиот авантуризам и нема да го поздрави новиот воен напад во Украина во пресрет на парламентарните избори закажани за септември.

Понатаму, идејата за заземање на копнен мост за поврзување на Крим со континентална Русија е застарена. Од 2014 година, Москва инвестираше милијарди долари во различни инфраструктурни проекти, почнувајќи од железници до електрични мрежи за да ги исполни потребите на полуостровот без копнена врска. Крим сè уште страда од недостиг на вода, но тоа е проблем со години, и тешко дека дава војна за да се реши.

Лидерите на сепаратистичките републики би сакале да ги прошират своите граници. Таканареченото „враќање на територијалниот интегритет“ на Донбас (значи административни граници пред 2014 година) останува важен дел од нивната реторика и може да ја зајакне локалната економија. Но, тие се премногу строго контролирани од Москва за да бидат лажни, додека нивната загриженост е премногу парохија за да може да влијае на калкулот на Кремlin.

Многу е неверојатно дека руското раководство би ризикувало да го заврши својот голем проект, гасоводот „Северен поток 2“, заради сомнително зголемување на популарноста дома, а камоли во републиките Донбас.

Целта на сегашната воена насока, според тоа, е ограничена на демонстрација на Киев и Вашингтон дека Русија е подготвена да одговори со сила на какви било воени обиди за промена на статус кво во Донбас. Прикажувањето со кое се преместуваат трупите потврдува дека Русија растреперува наместо да размислува за блиц-криг.

Сепак, отсуството на рационални мотиви за војна не ја исклучува кризата случајно да излезе од контрола. Напнатата атмосфера и жртвите што ги претрпеа обете страни ја зголемуваат можноста погрешна постапка или лажна акција на локално ниво може да ги вовлече двете земји во нова воена конфронтација. Недостаток на воздржаност може да ги поништи сите рационални пресметки: штом ќе бидат ослободени, војните обезбедуваат многу причини да продолжат да се борат.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде