Анализата се заснова на податоците од американското Национално истражување за здравје и исхрана, кое побара од учесниците да одговорат на прашања за нивните навики во исхраната.

Клучното е што во 2017 година во истражувањето беше вклучена и еластографијата која ја испитуваше еластичноста на црниот дроб на учесниците, но не поради сомневање за можни здравствени проблеми со тој орган, туку како дел од сеопфатна проценка.

Одамна е познато дека еластичноста на црниот дроб постепено се намалува поради фиброза и таложење на маснотии.

Во истражувањето спроведено во 2017 и 2018 година, учествувале 4.500 случајно избрани субјекти кои биле подложени на еластографија.

Учесниците во истражувањето биле на возраст од 20 или повеќе години, а просекот бил 48 години.

73 отсто од нив страдале од прекумерна тежина, што е приближно националниот просек, вели водачот на истражувањето, д-р Елиот Тапер, доцент по гастроентерологија на Универзитетот во Мичиген.

Научниците не пронашле врска помеѓу консумирањето кафе и замастен црн дроб, но откриле врска помеѓу консумирањето кафе и еластичноста на црниот дроб.

Кај луѓето кои пиеле повеќе од три шолји кафе дневно, еластограмот бил подобар.

ИЗВОРАло
претходниот член,Минерал задолжен за добар имунитет, метаболизам и раст: Како правилно да го внесувате цинкот?
Следната статијаДо кога ќе носиме заштитни маски на нашите лица?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде