Јајцата навистина содржат најмногу протеини, помалку масти и најмалку јаглехидрати.

На 100 грама термички обработени јајца од кокошка ги имате следните нутритивни вредности:

  • 12,58 грама – протеини
  • 9,94 грама – масти
  • 0,77 грама јахле-хидрати
  • 147 калории

 

ИЗВОРOnefit.rs
претходниот член,Тест: Дали и колку сте здрави и колку придонесувате за здравјето!
Следната статијаЗнаци на претерана родителска грижа кои го упропасуваат детето

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде