Гастроентерологот проф. Д-р Радоје Додер беше гостин на ТВ Прва и објасни како еден пијалок може да ги реши проблемите со варењето …

Проф. Д-р Додер открил зошто храната за време на празникот им создава проблеми на луѓето, а исто така зборува и за внесувањето шеќер.

На долг рок, шеќерите имаат сериозен ефект врз организмот, и тоа негативно. На почетокот, шеќерот брзо се внесува и нивото на гликоза во крвта се зголемува, а потоа се таложи во телото. Избегнувајте газирани пијалоци, едноставни шеќери, колачи и слатки, колачи … Јадете овошни слатки, пити, овошни салати, а не чоколадни колачи и слично – рече тој.

Многумина ќе пијат газиран сок кога ќе почувствуваат гасови, надуеност или металоиди, но проф. Д-р Додер истакнува дека ова не треба да се прави и ја објасни „пресметката“ со шеќер.

Кисела вода е добар избор, но слатките сокови имаат 11% шеќер! Веќе имате десет грама шеќер на сто милилитри. Газирана вода навистина може, по што подригнувањето ослободува воздух од цревата и ја решава непријатноста – рече тој.

Што помага кога се прејадуваме?

Од купување намирници, планирање оброци, подготвување на здрав начин, за да биде вкусно, но и пријатно за стомакот – мора да имаме умереност во сè. И, мора да се движиме повеќе, што е помалку време на маса, толку подобро – рече тој.