Прашање: Јас сум со мојот партнер скоро шест години и, во најголем дел, уживав во нашиот секс. Претпочитам да сум попасивна во сексот и мојот партнер е во ред со тоа. Ако се качам или имам премногу контрола, не се чусвтствам добро.

Меѓутоа, мојата личност и морална страна сметаат дека ова е конфликтно, бидејќи надвор од спалната соба сум феминистка и се согласувам дека жените премногу долго се научени да се потчинуваат на својот маж и да ги заборават сопствените потреби.

Ова предизвика збунетост во моето разбирање за начинот на кој уживам во сексот. Како можам да се чувствувам како да имам контрола без да бидам доминантна во спалната соба? Дали можам да бидам феминистка додека сум покорна за време на сексот?

Одговор: Согласниот секс бара двајцата партнери да дадат дозвола за она што се случува, без разлика дали ќе преземат попасивна или доминантна улога во секој момент.

Ако некој избере да преземе покорна еротска позиција, тоа е договор што тој или таа може да се повлече во секое време. Значи, всушност, потчинетиот партнер е моралниот контролор; ако тоа лице сака да стекне физичка доминација, прво мора да биде сигурен дека дозволата за тоа е целосно дадена од партнерот.

Но, иако овие факти може да ви помогнат физичкото поднесување да го сметате за етички поубаво, генерално, еротските врски се зголемуваат кога се кршат табуата … вклучително и она што може да се смета за феминистичко не.

Памела Стивенсон Коноли е психотерапевт со седиште во САД, специјализирана за лекување на сексуални нарушувања.

ИЗВОРГардијан
претходниот член,Српскиот комичар познат по улогата на Шојиќ се бори за живот: Утрово приклучен на респиратор
Следната статијаАмерикасна антиваксерка починала од корона, последна желба и била да и се вакцинираат децата!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде