Многумина веруваат декане е во ред да заокружите добар оброк со слатки, и дека ова подобро време за засладување е било кое друго отколку десерт веднаш по оброк.

Ова верување е оправдано со фактот што протеините и маснотиите од свежо изедената храна ја забавуваат апсорпција на десерт.

Според таа логика, заснована на гликемиската вредност на храната, тортата што сме ја изеле на крајот на ручекот нема да се свари добро и ќе биде вишок кој ќе се наталожи на стомакот или други делови од телото.

Повеќето јаглехидрати што ги консумираме се распаѓаат во гликоза, кои потоа се апсорбираат во крвотокот.

Кога нивото на шеќер во крвта се зголемува, тоа предизвикува ослободување на инсулин од панкреасот, што воведува глукоза од крвотокот во клетките на телото.

Таму, глукозата се користи како гориво или, ако горивото повеќе не е потребно, се чува за идна употреба.

ИЗВОРСтил Слободна Далмација
претходниот член,Во декември први дози на вакцини во ЕУ, ама Македонија ќе почека повеќе
Следната статијаCO2 останува во атмосферата со векови, а во океаните уште подолго!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде