Гастроентерологот проф. Д-р Воислав Перишиќ во утринската програма предупреди кои видови минерална вода се џабе пари, а кои вреди да се испие.

Д-р Перишиќ, кој претходно објасни која вода е штетна за срцето, сега детално објасни кои состојки мора да ги барате на етикетата кога купувате кисела вода. Некои се корисни, но други се штетни за телото.

Гастроентерологот коментираше дека, ако се потпираме само на водата за минерали и други вредни материи, ќе треба да испиеме стотици литри за да го почувствуваме ефектот.

Тоа е точно, но да ви кажам, имам една забелешка – кој има балансирана исхрана и јаде се што му треба, не му треба збогатена вода. Не треба да пиеме вода со калум, магнезиум или калциум, бидејќи на тој начин само ќе добие дијареја, рече тој.

Во свежиот зеленчук има доволно калиум за првото, утринско движење на организмот. Вода од чешма е најздрава, ако сакате калиум додадете млад кромид во исхраната, зелена салата и боранија. Ќе се активираат клетките, мозокот ќе почне да работи правилно, рече тој.

 

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Како настанала легендата за „Баба Марта“?
Следната статијаVisa, MasterCard, Зара и Самсунг и многу други компании ја прекинаа соработката со Русија

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде