Постојат многу варијанти на пиперки, но најдобри се овие три: црвена, жолта, зелена. Секој вид на пиперка е пожелна храна, полна со витамини и треба да се јаде без премногу размислување, бидејќи е исклучително здрав зеленчук.

Освен по формата и бојата, пиперките се разликуваат и по нивната хранлива вредност. Тие се во основа ист зеленчук, но се разликуваат во времето на зреење.

Имено, зелените пиперки се берат многу млади и затоа имаат малку горчлив вкус.

По нив следат жолтите пиперки, додека црвените треба да созреат околу уште еден месец и затоа содржат многу секундарни растителни масла и најмногу витамин Ц од сите пиперки.

Затоа, црвените пиперки се најздравата сорта на пиперки.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Албанија се попривлечна поради хотелскиот туризам и ефтиното сместување
Следната статијаДали знаете зошто недела е ден за перење и чистење по дома? Не е само заради ефтина струја!