Читањето не е само добро хоби, туку има и придобивки кои благотворно делуваат на вашето здравје. На крајот на краиштата, без разлика дали сте нервозни, тажни или нешто ви пречи, читањето ќе ве оддалечи од проблемите и ќе ви го опушти мозокот.

Еве 3 научни причини да ја тргнете таа прашлива книга од полицата и да почнете да ја читате:

  • Читањето го намалува стресот

Поголема е веројатноста да го намалите стресот со читање книга отколку слушање музика или гледање телевизија. Во студијата спроведена од Универзитетот во Сасекс, учесниците покажаа помал пулс, опуштени мускули и 68% пониски нивоа на стрес – по само 6 минути читање!

Причината за ова е што ако се концентрирате, читањето целосно го вклучува вашиот мозок. А кога вашиот мозок е зафатен, нема време за размислување, непромислена анализа или стрес.

  • Го подобрува фокусот

Ако телефонот ви пречи на секои 2 секунди, треба да почнете да читате! Тоа е сосема природно – не можете да преживеете без телефон. Без разлика дали сте на работа или дома – секогаш ќе ви го одвлекуваат вниманието од известувања, повици, пораки или е-пошта.

Затоа, не е изненадување што опсегот на човечкото внимание падна од 12 секунди во 2000 година, на само 8 секунди денес! Тука доаѓа читањето како лек.

Гледате, читањето го тера вашиот мозок да се фокусира на една работа во текот на подолг временски период, особено ако читате нешто супер интересно. А истражувањата покажуваат дека ова му помага на вашиот мозок да стекне навика да ги игнорира одвлекувањата.

  • Ја подобрува вашата меморија

Ако читате многу, ќе имате навистина добра меморија, бидејќи постојано го тренирате мозокот! Кога читате книга, го користите речиси целиот мозок, особено делот што ја задржува меморијата.

Бидејќи се потребни барем неколку дена за да се заврши една книга, вашиот мозок треба да запомни што прочитал претходно – да ја следи приказната. И многу е важно читањето физички книги да е всушност подобро за вашиот мозок отколку да читате книги во pdf формат или на таблет.

Истражувањата покажуваат дека кога читате книга, на вашиот мозок му е полесно да го запомни она што сте го прочитале бидејќи може да ја „види“ нејзината физичка локација во книгата.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Черепналкова-Трајкоска: Демократско општество значи општество во кое секој ги ужива своите права и истовремено ги почитува и правата на другиот
Следната статијаШто е луксуз?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде