Дали има некој во вашиот живот што прави да се чувствувате како да сте на емотивен слајд цело време?

Дали познавате личност која е пријателски расположена еден ден, но следниот ден се однесува чудно, се лути и не сака да зборува?

Дали секој испад од околината го прекинува разговорот кога започнува темата за емоции?

Ако одговоривте со „да“ на кое било од овие прашања, шансите се дека имате работа со пасивно агресивна личност.

Пасивната агресија е дефинирана како намерен и маскиран начин на изразување чувства на гнев.

Тоа подразбира читање преку однесување дизајнирано да го вознемири другото лице без тој да го препознае гневот на лицето што им се обраќа.

Овие 4 вообичаени пасивни агресивни фрази можат да послужат како систем за рано откривање, помагајќи ви да го препознаете скриеното непријателство:

Не сум лут

Негирањето на чувствата на гнев е класично пасивно агресивно однесување.

Наместо да биде искрена кога се прашуваат за нејзините чувства, пасивно агресивната личност ќе инсистира дека не е лута, дури и кога врие внатре.

Добро, во ред

Обвинувањето и повлекувањето од дискусија се основните стратегии на пасивно агресивна личност.

Бидејќи пасивната агресија е мотивирана од верувањето на една личност дека директно изразување гнев само ќе го влоши неговиот живот, таквата личност користи фрази како „Добро“ и „Што и да е“.

Не знаев дека мислиш сега

Иако сите ние сакаме да ги одложуваме непријатните задачи од време на време, луѓето со пасивни агресивни личности се потпираат на одложувањето како начин да ги фрустрираат другите без да мора директно да ги отфрлат.

Вие сте перфекционист

Кога одложувањето не е опција, пософистицирана пасивна агресивна стратегија е нецелосно извршување на задачите.

Кога ќе и замерат дека задачата не е доволно добро извршена, таа ќе каже: „Вие сте премногу голем перфекционист, така што ништо не е доволно добро за вас“.

ИЗВОРСтил - Курир
претходниот член,Од утре учениците се враќаат во училишните клупи
Следната статијаВлез во рестораните низ Македонија ќе биде дозволен само со две примени дози на вакцина

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде