Звучи лесно, но воопшто не е. Многу луѓе ја работат седејќи. Можеби звучи како неактивна работа, но дефинитивно има голем број негативни ефекти. Седењето цел ден го зголемува ризикот од хронични здравствени проблеми како што се дијабетес тип 2, дебелина и срцеви заболувања.

Компјутерска работа и здравје

Сепак, ова не значи дека треба да се откажете од овој тип на работа. Со следниве совети, можете да работите на вашиот компјутер додека останете флексибилни и здрави.

  • Вежбајте добро држење на телото

Размислете за начинот на кој седите. Важно е да не се подгрбави додека седи, колку и да било тешко. Лошото држење на телото може да ги затегне мускулите и зглобовите, што доведува до проблеми со рамнотежата, замор и болки во грбот и вратот. Исто така, може да ги направи движењето, вежбањето и секојдневните активности целосно непријатни.

  • Прилагодете го мониторот и екранот

Грижете се за поставување на компјутерот. Поставете го мониторот директно во видното поле за да не гледате нагоре или надолу кон екранот.

Ова ќе го задржи вратот во неутрална положба, спречувајќи напрегање на вратот и рамената. Исто така, заштитете ги очите со намалување на отсјајот на екранот.

Сјајот на екранот ве тера да замижувате или да ги триете очите за подобро да го видите екранот, што на крајот доведува до замор на очите.

  • Правете редовни паузи

Долго седење во иста положба може да затегне многу мускули. Ова предизвикува болка и напнатост, што го отежнува движењето дури и кога ќе завршите.

За да го спречите ова, обидете се да станете на секои 20 до 30 минути за да избегнете да останете во иста положба долго време.

Периодичниот одмор за време на ментално напорните задачи може да помогне да се намали заморот и когнитивното преоптоварување и да се зголемат вкупните перформанси.

  • Здрави, хранливи закуски

Закуската може да ве засити помеѓу оброците, исто така го стабилизира шеќерот во крвта, давајќи ви доволно енергија за да го победите денот.

 

ИЗВОРНовости
претходниот член,Град Виена отвори профил на „Only fans“
Следната статијаЗависниците се поизложени на ризик од ковид19 иако се вакцинирани

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде