Најбезбедниот начин да се утврди дали сте имале коронавирус е да тестирате за антитела.

Друг начин да препознаете дека сте заразени е ако забележите некој од симптомите на синдромот „пост-ковид“.

Ова се петте најчести последици што ги остава ковид-19 врз нашето здравје.

  • Активноста лесно ве заморува

Оние кои имаат пост-ковид-синдром може да имаат лузни на белите дробови или срцето, што го прави вежбањето невозможно или опасно.

Многумина, исто така, доживуваат исцрпувачки замор или малаксаност по напор – можеби ќе можете да се движите во текот на денот, но плаќате за тоа – со мигрена, замор или болки во мускулите – следниот ден.

  • Тешко ви е да се концентрирате

Овој феномен е познат како мозочна магла. Бидејќи влијае на белите дробови и респираторните органи, вирусот навлегува во некои центри на мозокот и исто така создава проблеми таму.

  • Имате скратен здив

Дури и по поблаги симптоми, некои луѓе имаат потешкотии во дишењето или постојана кашлица која трае со недели или месеци.

Овие симптоми, исто така, можат да бидат резултат на недијагностицирана инфекција.

Може да имате проблеми со качување по скали или да се изморите за време на обичните активности како што е миење садови.

  • Постојано сте уморни

Друг вообичаен симптом. Не можете да ги исполните обврските дома или на работа: немате енергија.

Дури и рутинските активности ве прават многу уморни. Оние кои имале ковид-19 може да имаат воспаление кое исто така влијае на мозокот или намален проток на крв во мозокот, што е објаснување за оваа последица.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Намирница која спречува развој на дијабетис тип 2 и инфаркт
Следната статијаДали правење добро некогаш ќе се „исплати“?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде