Дневната соба е исклучително важна просторија на секој дом – се релаксираме, пиеме кафе, се дружиме, поминуваме време со другите членови на семејството. Затоа е важно да се уреди на таков начин што ќе овозможи најоптимален проток на позитивна „qi“ енергија. Сепак, многумина прават грешки кои водат до акумулација на негативна енергија и привлекување несреќа. Погледнете кои работи треба итно да ги промените.
Неправилно поставен мебел

За да циркулира добра енергија низ дневната соба, мебелот мора да биде поставен на соодветен начин. Она што секогаш мора да го имате на ум е вратата!

Посебно внимавајте на поголемите предмети кои се наоѓаат во оваа просторија – на пр. масата треба да биде поставена така што ќе можете да ја видите вратата додека работите, но не директно пред неа. Истиот принцип важи и за софа или кревет.

Преполн простор

Неуреден и неуреден плакар или кој било простор ќе го блокира протокот на „qi“ (позитивна) енергија. Овие блокади дополнително негативно влијаат на креативноста, здравјето, врските и протокот на пари. Секое акумулирање на работи кои повеќе не ви служат, кои се корумпирани или немаат цел, едноставно не носи добра енергија.

Затоа се препорачува да имате повеќе празен простор на полиците и кабинетите, односно да не ги натрупувате со непотребни работи. Подобро е работите да ги чувате во затворени фиоки и плакари отколку на отворени полици. Фрлете се што нема намена, не користи или повеќе не се користи!

Внесете ги растенијата

Бидете сигурни да ги добиете! Со нив едноставно нема грешка – ќе го збогатат вашиот простор, добри се освежувачи на воздухот, а зелената боја на листовите делува смирувачки на човечкото тело.

Многу растенија, исто така, помагаат да се филтрираат токсините и да се подобри квалитетот на воздухот во затворените простории, па ова е уште една причина да ги имате. Според дисциплината фенг шуи, растенијата можат да го подобрат протокот на Чи (животна енергија) во вашиот дом.

Предмети кои предизвикуваат негативни емоции

Многу е важно во дневната соба да немате предмети кои будат негативни емоции или ве вознемируваат.

На пример, маските што се купуваат како сувенири, во форма на вознемирено или тажно лице или некоја друга работа што предизвикува непријатни емоции кај вас кога ќе ја видите, нема да внесат добра енергија во домот.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Биографија на еден оптимист и зошто оптимизмот е passe?!
Следната статијаЗа збогум не ви треба отчет!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде