Првата линија на одбрана на кожата е нејзиниот микробиом: бактерии, габи и други микроорганизми кои вообичаено ја населуваат нашата кожа и помагаат да се зачува нејзиниот интегритет со одржување на нормална pH вредност на кожата и спречување на колонизација на патогени бактерии.

Слојот на површинските клетки и липиди создава ефикасна бариера која овозможува задржување на влагата во кожата, и спречува навлегување на штетни материи во кожата.

Миењето раце со сапун со висока pH ги оштетува и двата одбранбени механизми: нерамнотежата на pH го нарушува балансот на микробиомот на кожата и им овозможува на патогените бактерии (на пр. Staphylococcus aureus) да растат, а лужењето на липидите предизвикува кожата да ја изгуби влажноста и да стане попропустлива за штетните фактори на животната средина.

 

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Досега се ископани 90% од вкупниот број на биткоини
Следната статијаПет најснежни европски градови кои се правилен избор за патување на сите љубители на зимата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде