Еден од најчесто консумираните лекови во САД и најчесто користениот аналгетик во светот – познат како парацетамол – се чини дека не само што ги ублажува главоболките и ја намалува температурата, тврдат научниците, туку влијае и на нашата психа.

Ацетаминофен, исто така познат како парацетамол и кој е комерцијално достапен под името „Tylenol“ или „Panadol“, покрај тоа што ја ублажува болката, нè прави поподготвени за преземање ризични однесувања, според студијата објавена во 2020 година која ги разгледа промените кај луѓето. однесување.кога е под дејство на лекови без рецепт.

Се чини дека ацетаминофен ги тера луѓето да чувствуваат помалку негативни емоции кога се сомневаат во ризични активности – тие едноставно не чувствуваат толку многу страв, објасни неврологот Болдвин Веј од Државниот универзитет во Охајо.

Со оглед на тоа што речиси 25 отсто од населението на САД зема ацетаминофен секоја недела, намалената перцепција за ризик и зголеменото преземање ризик може да имаат важни ефекти врз општеството, додаде Веи.

Овие резултати даваат дополнителен доказ за една неодамнешна студија која покажа дека ефектите на ацетаминофен врз намалувањето на болката се прошируваат и на различни психолошки процеси – намалување на прагот на чувствителност на повредени чувства, намалување на чувствата на емпатија, па дури и намалување на когнитивните функции.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Народни верувања и обичаи поврзани со празнувањето на св. Архангел Михаил
Следната статијаПротести против ковид мерките низ целиот регион, СЗО бара поригорозни мерки

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде