4.8 C
Skopje
Saturday, November 26, 2022

РЕВОЛУЦИОНЕРНА ОДЛУКА: Амазон наскоро ќе испорача пакети и на беспилотни летала

Една од пречките за масовно испраќање пакети до беспилотни летала се строгите регулативи во врска со употребата на воздушниот простор. Воздухопловните сили на САД се...

Рапид тестовите дале лажни резултати во повеќе од 50% случаи во Британија

Брз тест за корона вирус во срцето на стратегијата за масовно тестирање на Борис Џонсон пропушти повеќе од 50% од позитивните случаи во пилотот...

Десанка Максимовиќ останува во образовниот систем на Србија

Сакајки да направи измена на наставната програма по предметот Српски јазик и книжевност во гимназиите комисијата за Завод за унапредување на образованието и воспитувањето...

Во Србија од денеска на важење нови мерки, а еве кои се:

Кризниот штаб за заштита на здравјето на населението од заразна болест Ковид-19 во Србија, вчера предложи нови мерки за сузбивање на епидемијата, кои ќе...

ЕУ им додели кандидатски статус на Украина и Молдавија

Дваесет и седум членки на ЕУ вечерва им доделија кандидатски статус на Украина и на Молдавија, објави во Брисел претседателот на Европскиот совет Шарл...

Француската влада ќе воведе министерство за унапредување на ЛГБТ правата

Владата на Франција соопшти дека планира да назначи амбасадор за прашања кои ги засегаат лезбејките, геј, бисексуалците и трансродовите лица и кој ќе ги...

Косово воведе полициски час

Kосовската влада одобри нови мерки во борбата против ширењето на коронавирусот, со што утре по 19 часот ќе се воведе полициски час во Приштина...

Досега попишани 50.000 лица од дијаспората, пописот се продолжува

Министерот за надворешни работи Бујар Османи, ја информираше јавноста дека засега пописот тече без инциденти. Тој нагласи дека категориите на граѓани што се попишуваат...

По Германија и Италија, целосно затворање воведе и Белгија

Од денес, второто општо затворање од почетокот на пандемијата Ковид19 е на сила во Бeлгија. Во земја која има над 15 и пол илјади новоинфицирани...

Најстарото дрво на Балканот е во СРБИЈА, а старо е над 1.000 години!

Кај српскиот народ, исто како и на сите други места во светот, постои посебна почит кон старите дрвја кои се сеќаваат на минатите векови....
7,777FansLike
189SubscribersSubscribe

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!