5.8 C
Skopje
Sunday, April 2, 2023

Бионтек: Трета доза на вакцина ќе се прима по 12 месеци од втората

Главната научничка во „Биоeнтек“, Озлем Туречи, најави дека ќе биде потребна трета доза од вакцината, но дека составот на вакцините нема дополнително да се...

Кина бара одговорност од САД за 26 биолаборатории во Украина под контрола на Пентагон

Соединетите Држави мора да одговорат на глобалните грижи и да достават целосен извештај за активностите на нивните воени биолошки лаборатории во Украина и други...

Од денеска започнува Саем на книга во С.Ц Борис Трајковски

Најважниот настан во областа на културата на годишно ниво е Саем на книга. Оваа година тој ќе се одржи од 8ми до 14ти Септември во...

Денеска ќе биде погребана кралицата Елизабета Втора

Државниот погреб на кралицата Елизабета, еден од најголемите логистички предизвици во британската историја, ќе се одржи во Вестминстерската опатија, а меѓу 2.000 гости ќе...

Курц веќе нема да ги прима: Додека сум јас канцелар, Австрија нема да прима...

Конзервативниот австриски канцелар Себастијан Курц се противи на приемот на повеќе луѓе кои бегаат од Авганистан откако Талибанците ја презедоа власта во земјата, рече...

Од денеска Србија ќе воведува нови мерки за заштита на населнието од ковид19

Поради новиот вид коронавирусот омикрон, Институтот за јавно здравје на Србија „Д-р Милан Јовановиќ Батут“ предложил листа на земји кои се со посебен ризик...

Нов Зеланд е единствената земја која го победи коронавирусот

Нов Зеланд е единствената земја во светот која досега целосно го елиминирала коронавирусот. Според премиерката Џасинда Ардерн, оваа цел е постигната од амбиција, но...

Новата варијанта на ковид ја шират стаорци, а може да се детектира само во...

Дали следната варијанта на коронавирусот ќе се шири благодарение на стаорците? Тоа го прашува Њујорк Пост, цитирајќи студија објавена во научното списание Nature Communications,...

Оштетен натписот на македонскиот културен клуб во Благоевград

После заканите на Ангел Џамбазки, вчера и денес, против отворањето на македонскиот културен клуб „Никола Вапцаров“ во Благоевград, оштетен натписот на Клубот, реагираат од...

Расте незадоволството кај Германците од Ангела Меркел

Уште од почетокот на пандемијата во Германија немаше толку многу незадоволство од владата на канцеларката Меркел. Според последната анкета на јавното мислење, граѓаните сакаат...
7,849FansLike
262SubscribersSubscribe

Recent Posts

Trending Now

error: Content is protected !!