Вака се чувствуваат младите, а не само старите, бидејќи сето тоа е нормална последица на студените денови, тешката зимска диета и малата физичка активност.

Дури и оние кои сакаат и немаат сила да возат велосипед или, едноставно, да шетаат во природа, не треба да очајуваат, туку треба да се подготват за излегување во зеленилото што се буди.

Неколку чаеви, сокови и соодветен појадок ќе ја вратат изгубената сила.

На пролетната депресија во Русија се посветува големо внимание и повеќето луѓе знаат добро како да го „разбудат“ своето тело.

Јагорчевина е еден од првите пролетни весници и се бере до крајот на мај.

За подготовка на салати се користат млади, свежи лисја од горчлива тиква, а исушениот корен се користи во традиционалната медицина како сируп кој го забрзува исфрлањето на секретите и слузта од грлото и белите дробови.

Во руската народна медицина, чаевите од горчлива тиква се користат за лекување на несоница, главоболки и раздразливост.

Чајот од горчлива тиква е првиот пијалок што треба да се пие со цел да се прочисти организмот, да се „отворат“ белите дробови и да се разбуди телото.

Вториот чекор е појадок со житни култури. Кафето треба да се избегнува или барем да се намали во внесувањето, или да се замени со чаеви, бидејќи растенијата ќе имаат корисен ефект врз будењето и опуштањето на организмот.

Чај за општање

Топла вода треба да се истури преку десет грама исушен корен од горчлива тиква (што може да се исецка на ситно), десет грама цвеќиња од мајчина душица и десет грама анасон (ако не одговара на телото, тогаш без ова растение).

Една чаша од овој чај треба да се пие секој ден, но не пред спиење.

Чај за енергија

Треба да измешате 50 грама цвеќиња јагоржевина и цвеќиња зовина, да додадете 15 грама лисја коприва и корен од глуварче.

Смесата се става со два децилитри врела вода, се покрива и се цеди по три до четири минути. Овој чај може да се пие три пати на ден.

Чај за релаксација

Истурете две лажици млади игли од ела со два децилитри зовриена вода и покријте го.

По десет минути, процедете, додадете мед и пијте.

Лажица мед

Секое утро треба да се зема лажичка мед, а оние кои страдаат од стомачни тешкотии треба да ја растворат во вода.

Медот може да се меша и со малку лимон или екстракт од цвеќе како што е камилица.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде