Овој празник го слават луѓето со разни обичаи, особено посветени на раѓањето.

Некои семејства во празничен дух, иако не слават и не одат на прославата, поминуваат неколку дена во празнично расположение, особено во областите каде што се одржуваат манифестации од мали размери.

Денешниот празник го означи почетокот на есенското орање и сеење зимски култури за земјоделците.

Исто така, организирани се разни свечености за добиток.

Се верува дека билките собрани меѓу Велика и Мала Богородица имаат посебни лековити својства, како и дека јајцата од тој период можат да останат свежи во текот на целата година, па затоа се оставаат на садење, а кокошките што ќе се изведат овие денови ќе бидат добри носители.

ИЗВОРНовости
претходниот член,АстраЗенека во заборав: Британските научници тестираат нова вакцина против ковид
Следната статијаБудимпешта подигна споменик во чест на творецот на крипто-валутата

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде