Министерството за правда на САД покрена кривична постапка против компанијата Боинг поради лажни сведоштва дадени од нејзините претставници на Федералната управа за авијација (ФАА) таму пред и по фаталните несреќи на авионот 737 Макс во 2018 и 2019 година.

Производителот на авиони исто така ќе мора да плати казна од 2,5 милијарди долари, пренесува The Verge.

Казната вклучува 243,6 милиони американски долари „кривични казни“, 1,77 милијарди долари што треба да им се исплатат на авиокомпаниите што ги купиле авионите и 500 милиони долари да одат во фонд за помош на семејствата и роднините на убиените во двајца несреќи.

Измамните изјави, полувистини и пропусти направени од вработените во Боинг ја попречуваат способноста на владата да ја осигури безбедноста на летачката јавност, рече во изјавата американскиот адвокат Ерин Нили Кокс.

Боингот 737 Макс требаше да биде авион што ќе и помогне на компанијата да остане во чекор со новата, поекономична понуда на ривалскиот Ербас.

Но, компанијата побрза со масовно производство, што резултираше со некои проблеми при полетувањето.

Боинг создаде софтвер за борба против овој недостаток во дизајнот со автоматско туркање на носот на авионот надолу.

Компанијата никогаш не им соопштила на FAA, авиокомпаниите или пилотите за тоа софтверско решение, со цел да заштедат време и пари.

Токму оваа серија на недостатоци во дизајнот и желбата на Боинг да заштеди пари доведоа до две фатални несреќи на авиони 737 Макс, во кои загинаа стотици луѓе, што беше утврдено во подоцнежните истраги и извештаи на Конгресот.

Досега, ниту едно лице не е конкретно обвинето во истрагата.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде