Поранешниот шеф на грчката дипломатија Никос Коѕијас во интервјуто за „Еурактив“ меѓудругото ја коментираше и блокадата на Бугарија кон членството на Македонија во ЕУ.

Во интервјуто, Коѕијас процени дека тонот на бугарската блокада го диктира членката на владината коалиција, екстремнодесничарската партија ВМРО чиј претседател е министерот за одбрана – Каракачанов.

Коѕијас истакна и дека Бугарија мора да го прифати фактот дека во Северна Македонија се родила нова нација, различна од бугарската која зборува на свој национален јазик, различен од бугарскиот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде