Чарлс Спенсер Чаплин, попознат како Чарли Чаплин, е роден во Лондон на 16 април 1889 година.

Растејќи во голема сиромаштија, тој за кратко време достигна ѕвезда и беше признат ширум светот како најголем комичар во своето време.

Прва изведба

Двајцата родители на Чарли Чаплин биле музички изведувачи во Лондон. Тој во својата биографија опишал како на 5-годишна возраст бил испратен на сцената како замена откако гласот на неговата мајка пукнал пред публиката.

Тој предизвика лавина од смеа кога најавил дека прво ќе ги земе монетите, а потоа ќе продолжи со настапот, а потоа се сретнал со ентузијазмот на публиката кога со неговиот глас започнал да ја имитира својата мајка и нејзината несреќа.

Неколку години подоцна, тој го имал својот прв професионален настап како член на танцова група за млади, а потоа му биле доверени неколку театарски улоги.

Една вечер тој исто така настапил како стенд-ап комичар, но тоа завршило катастрофално и Чарли бил исвиркан.

Растејќи во сиропиталиште

Како што се влошувало здравјето на мајката на Чарли, така се влошувала и финансиската состојба на семејството.

Во 1896 година, Чарли Чаплин и неговиот постар полубрат биле испратени во интернат за деца без родители и сиромашни деца, а комичарот останал таму 18 месеци, што е најдолг период на континуирано образование што го имал во неговиот живот.

Неговата мајка наскоро отишла во душевна болница, додека неговиот татко, кој играл мала улога во неговото воспитување, во меѓувреме починал од алкохолизам на 37-годишна возраст.

Прво појавување на големото платно

За време на втората турнеја на Чарли во САД во 1913 година, студиото Кистон го изнајмило за 150 долари неделно. Тој го имал своето прво филмско појавување на почетокот на следната година, играјќи измама во филмот „Правејќи живот“.

Иако имал неколку добри свирки во оваа реализација, Чарли подоцна признал дека е згрозен од неговиот настап и дека е премногу крут.

Тој исто така го обвинил режисерот дека ги скратил најдобрите сцени од љубомора. Истата година тој потпишал договор со друго студио кое му понудило повеќе пари, а после тоа ветил дека ќе сними осум комедии за Првата национална за дури милион долари.

Конечно, во 1919 година, тој основал свое студио заедно со неколку други холивудски икони од тоа време.

Бракови

Во 1918 година, комичарот се ожени со седумнаесетгодишната актерка Милдред Харис и наскоро се покал за таа одлука, велејќи дека тие се непомирливо различни.

По разводот, тој се оженли со шеснаесетгодишната актерка Лита Греј, со која имал горчлив раскин.

Конечно, во 1943 година, на 54-годишна возраст, тој се оженил со тогаш осумнаесетгодишната актерка Уна О’Нил, со која останал до неговата смрт, а парот имал осум деца.

Депортација

И покрај фактот дека живеел во САД скоро 40 години, Чарли Чаплин никогаш не добил американско државјанство. Во меѓувреме, делумно поради неговиот сатиричен филм „Модерни времиња“, Чаплин се здобил со репутација на комунистички симпатизер и бил ставен под надзор на ФБИ за време на Мекарти.

Наскоро, сенаторот од Мисисипи повикал на негова депортација, а во 1952 година, американската влада му ја одзела дозволата за влез во земјата, додека тој бил на одмор во Англија.

Наместо да се врати и да одговори на обвинувањата пред одборот за имиграција, комичарот решил да се смести во семејството во Швајцарија, а потоа ги посетил САД само еднаш, во 1972 година, со цел да го добие почесниот Оскар.

ИЗВОРАло
претходниот член,Новинарите ќе се вакцинираат во втора фаза по медицинарите
Следната статијаАко сте прележале коронавирус не треба да примите вакцина!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде