Новоизбраниот претседател Џо Бајден за Си-Ен-Ен за време на интервју во четвртокот изјави дека ќе биде среќен јавно да ја направи вакцината за да ги охрабри луѓето да го следат примерот, по ветувањата на Барак Обама, Џорџ Буш и Бил Клинтон да го сторат истото.

Луѓето ја изгубија вербата во способноста на вакцината, рече Бајден. –Веќе бројките се навистина зачудувачки ниски и важно е што прават претседателот и потпретседателот.

Тоа следи по предупредувањето на Бајден во средата дека ширењето на пандемијата на коронавируси во текот на следните два месеци може да убие уште 250.000 луѓе, иако тој не понуди детали за да даде поддршка на таквата мрачна проценка.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде