дома информација вест Поради коронавирусот Вухан стана најпривлечен туристички град

Поради коронавирусот Вухан стана најпривлечен туристички град

Видео од туристички места во Вухан кружи по социјалните мрежи и го привлекува вниманието на светската јавност

95
0

Вухан, кинескиот град кој е најтесно поврзан со избувнувањето на Ковид-19, лансираше ново промотивно видео како дел од обидите да ги привлече патниците да ја искусат убавината на градот.

Насловот на видеото е во превод „Ајде да се сретнеме во Вухан“. Објавено на социјалната мрежа на Бирото за култура и туризам во Вухан, го истакнува најдоброто од градот, од неговата надреална пловечка шума во мочуриштето на езерото Хангду до осветлената историска кула од жолт кран, заедно со локалните жители на Вухан кои јадат јуфки.

Првично беше објавено на платформата Веибо на Посетете ја Вухан, Веибо, на кинески јазик на 13 ноември, а потоа беше споделена на Фејсбук на англиски јазик со слична порака.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде