Главниот медицински службеник во Австралија, проф Пол Кели и експертите за инфективни болести застанаа во одбрана на обезбедување на 54 милиони дози од вакцината Ковид-19 направени од Универзитетот Оксфорд и фармацевтската компанија АстраЗенека, поради загриженоста дека вакцината нема да биде доволно ефикасна за да се постигне имунитет на стадо.

Претседателот на Австралиското и Новозеландското здружение за имунологија, проф Стивен Тарнер, изјави за Девет медиуми дека Австралија треба да го запре ширењето на вакцините АстраЗенека, бидејќи имаат „помала ефикасност“.

Не можете да се потпрете на вакцините за да воспоставите имунитет на стадото, рече тој.

Шефот на западниот австралиски огранок на Австралиската медицинска асоцијација, д-р Ендру Милер, кој е анестезиолог, ги повтори коментарите на Австралиецот, велејќи: Треба да паузираме и да погледнеме какви ќе бидат резултатите пред да земеме понатамошни чекори.

Привремените резултати од испитувањата за вакцини во Оксфорд / АстраЗенека Ковид-19 откриле дека вакцината штити од симптоматско заболување во 70% од случаите, со ефикасност на вакцината на 62% за оние кои се дадени две полни дози и 90% кај оние на кои им се дава половина, а потоа и на целосна доза.

Кели во средата рече дека вакцината АстраЗенека е ефикасна, безбедна и квалитетна.

Тие се многу ефикасни против тешка болест, рече Кели.

оа ќе спаси животи. Користејќи ја оваа вакцина, ќе можеме да заштитиме голем дел од населението во Австралија.

Тој рече дека Австралија обезбедила и дози на други кандидати за вакцини, вклучувајќи ја и вакцината Фајзер.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде