Белите алишта, кошулите и воопшто белата облека по некое време стануваат неупотребливи, без разлика колку пати ги перете и какви детергенти користите.

Ова се случува не само со перење, туку и со крпа, завеси, постелнина итн. Постои еден многу едноставен трик како да решите таков проблем и да ги направите вашите работи повторно силни бели.

Тајната е во само една состојка која веројатно сите ја имате дома, а тоа се таблетите аспирин.

Начинот на избелување на алиштата е многу едноставен: треба да згмечите пет или шест таблети аспирин и да ги ставите во барабанот на машината, а потоа по вообичаената процедура, истурете прашок и омекнувач.

На овој начин ќе ги отстраните и дамките од обоените предмети, а вашите бели предмети ќе изгледаат како да биле купени вчера.

Таков резултат се добива поради салицилната киселина содржана во овие таблети, а освен што избелува, аспиринот успешно ги отстранува и дамките.

Постои уште еден начин да ги избелите алиштата и да ги отстраните дамките со аспирин без да ги ставате директно во барабанот на машината за перење.

Растворете пет таблети во осум литри топла вода и потопете ги работите во овој раствор. Оставете ги преку ноќ, а потоа заедно со растворот ставете ги во машина и измијте ги по вообичаената постапка.

ИЗВОРNajzena.rs
претходниот член,Симптоми кои покажуваат дека вашето тело страда од недостаток на витамин Б12
Следната статијаДали некогаш сте се запрашале зошто пожарникарите немаат брада или бркови?