Од почетокот на пандемијата Ковид-19, се обидовме да спречиме нејзино ширење и честопати доаѓавме до нови решенија по грешка и обиди и грешки.

Главната работа на која сите работат во моментов е вакцината, но здравствен експерт на Форбс предупредува на важноста на тестирањето и трката во наоѓање на ефективни тестови.

Наскоро треба да добиеме нови видови кои ќе го забрзаат и поевтинат целиот процес. Добриот систем за тестирање е клучен за да се запре ширењето на пандемијата.

Во моментов, навистина имаме многу можности пред нас.

Ние разбираме што значи откривање на засилени вирусни елементи, наспроти откривање на антитела што ги создаваме како одговор на вирус, така што разликуваме што значи да се преболи и што значи да се има вирус.

Постојат PCR, серолошки, со варијации како брзи тестови (RDT), ензимски тестови (ELISA), тестови за неутрализација (PRNT) и имунолошки тестови (CLIA), имаме дури и тестови за здив, тренираме кучиња да мирисаат на вирусот.

Сепак, секој од овие тестови има некои недостатоци кои вклучуваат дури и погрешни резултати, затоа итно ни треба поефикасно решение.

Најдобар начин да научиме да живееме со пандемија, што неминовно ќе треба да го направиме, е да развиеме побрзи, поедноставни, поевтини и поточни дијагностички тестови.

Првите тестови што започнавме да ги користиме за откривање на инфекција не само што беа скапи, туку и не беа многу сигурни и беа лесни за контаминација.

Резултатите од масовните испитувања во земји како Сингапур или Јужна Кореја ги натераа другите земји да се обидат да ја следат истата стратегија и да тестираат повеќе луѓе.

Благодарение на нив, ние исто така сфативме дека тестовите всушност ја откриле моменталната состојба на лицето и дека може да биде само позитивно потоа.

Затоа треба да се тестира понекогаш и неколку пати.

Да се ​​чекаат резултатите од тестот неколку дена е целосно бесмислено затоа што во меѓувреме можевме да се заразиме повторно.

Затоа сега е во тек трка која вклучува организации како Фондацијата Бил и Мелинда Гејтс, Шпанија ФармаМар, Цефејд, Абот, 3М, Универзитетот Оксфорд и многу други.

Фондацијата XPRIZE понуди награда од 5 милиони УСД на секој што може да смисли веродостоен тест кој дава резултати за неколку минути или најмногу за неколку часа и ќе чини помалку од 12 УСД: во конкуренција влегоа околу 699 тимови од 70 земји.

Не долго после тоа, технолошките компании ќе смислат ефтини, едноставни и сигурни тест пакети што би можеле да ги користиме сами без медицински персонал дома.

На пример, кога пријателите или семејството ги посетуваат нашите домови, кога присуствуваме на социјален настан, и тоа ќе ни даде поголемо чувство на нормалност и безбедност.

Исто така, ќе можеме да бидеме во контакт со оние со кои порано не можевме.

Се разбира, ова чувство на нормалност ќе биде минливо: кога ќе се вратиме надвор во ризични ситуации, повторно ќе бидеме изложени на разни контакти, за кои ќе биде потребно повторно тестирање, што, заедно со маските, ќе стане дел од нашето секојдневие.

ИЗВОРЗдравје Слободна Далмација
претходниот член,Директорот на СЗО оди во самоизолација, имал ризичен контакт
Следната статијаЗошто е од животно значење затворање на вратата од вашата спална соба додека спиете

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде