Стресот го ослободува хормонот кортизол, а јадењето храна всушност прави да се чувствувате подобро, барем на одредено време.

Храната може да ни даде ист вид на награда и задоволство како и лековите – изјави Мелиса Мајумдар, портпарол на Академијата за исхрана и диететика. Џвакањето може да послужи и како одвраќање од се што ни тежи.

Но, конзумирањето храна за да се ослободи од стресот кога не сте гладни не е победничка стратегија.

Без разлика дали имате анксиозно растројство или се справувате со постојан стрес во вашиот живот, неколку едноставни совети можат да ви помогнат да го скротите јадењето на стрес.

ИЗВОРanksioznite-ludje-jadat-povekje
претходниот член,До крај на веков Македонија ќе остане без 50%-60% од населението според прогнозите на ОН
Следната статијаНовите антрополошки податоци потврдуваат дека „општество на Амазонки“ сепак постоело