Родителите најтешко се справуваат со вакви ситуации и често паничат. Иако е тешко да се остане смирен кога децата ќе излезат од контрола, експертите сметаат дека ова е најдоброто решение.

Психологот Нина Спенсер напишала за своето непријатно искуство, поради што развила систем како најдобро да се реагира во такви ситуации.

Се сеќавам дека бев на одмор со близнаците кои тогаш имаа три години. Тогаш имав проблем еден од нив да седи тивко на масата. Ќе врескаше, ќе тресна по масата и секогаш се обидуваше да избега.

Како мајка, додава, бев очајна. Плачев со часови и прашував зошто ми се случува ова.

Многу родители можат да се препознаат во оваа приказна, но поради лошото искуство Нина се обидела да го најде вистинското решение не само за нејзиниот проблем.

Одржување на смиреноста, создавање здрави навики, прифаќање дека децата секогаш ќе бидат деца, останете оптимисти дека таквата фаза едноставно ќе помине и ќе имате голема поддршка од околината – сето тоа се решенијата на Нина кои можат да им помогнат на многу родители да ја преживеат чувствителната фаза на децата.

Еве што значи „методот на хаос“ на Нина:

Останете смирени

Создадете моменти на смиреност во текот на денот за да имате повеќе трпение и вие и вашето дете, како и да останете смирени кога ќе се случат овие моменти.

Создадете здрави навики

Кога сме под стрес и преоптоварени со обврски, однесувањето на нашите деца може да ни го отежне отколку што треба, па затоа е важно да создадеме навики кои можат да бидат многу корисни.

Прифатете го моментот

Треба да имаме ниво на прифаќање дека децата ќе бидат деца, без разлика што очекуваме.

Бидете оптимисти

Останете оптимисти и немојте да проектирате негативност на нашето дете од самиот почеток или да кажувате работи како „Знаев дека ќе направиш.

Дадете поддршка

Нина истакнува дека можеби најважното нешто што треба да се запамети е дека децата пред се се деца. Затоа е најважно родителите да ги разберат потребите на своите деца и соодветно да ги приспособат нивните очекувања и граници.

Тоа не значи дека децата треба да толерираат лошо однесување, туку треба да ги земе предвид сите фактори кои се предизвикувачи на таквата состојба (дали е гладен, дали му се спие или не го сака местото каде што одите). Пренасочувањето на вашето дете на нешто друго може да биде корисно за избегнување непријатни ситуации.

Погрижете се она што им го дозволувате одеднаш (на пример, ако им дадете мобилен телефон и таблет) да биде конзистентно. Тоа значи дека следниот пат не можете да им забраните да го користат истото.

Викањето не е опција

Викањето на децата може само да предизвика уште поголем гнев кај нив.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Неколку совети како за економичен и удобен летен одмор на море
Следната статијаНема најави за стабилизација на времето од следната недела

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде