Сигурно имате безброј пати дека појадокот е најважниот оброк во денот.

Но, има многу луѓе кои не чувствуваат глад наутро и едноставно немаат потреба да јадат.

Иако во некои случаи недостаток на чувство на глад наутро може да биде знак на сериозна болест, тоа е обично сосема нормална работа.

Овие се можни причини зошто не чувствувате глад наутро.

Јадевте доцна навечер

Ова е најчестата причина зошто не сте гладни кога станувате, особено ако сте јаделе масни оброци или протеини доцна во ноќта.

Овие макронутриенти можат да го забават празнењето на желудникот и така да останете сити подолго време.

Нивото на хормоните се менува во текот на ноќта

Во текот на ноќта и спиењето, нивото на неколку различни хормони се менува, и токму тоа може да влијае на апетитот.

Ова особено се однесува на адреналинот, кој се чини дека е многу посилен наутро.

Се верува дека овој хормон го запира чувството на глад на начин што ја забавува обработката на храната во организмот.

Вие сте вознемирени или депресивни

И двете состојби можат да влијаат на апетитот, а покрај нарушувањата на спиењето, заморот и губењето интерес, депресијата може да има особено силно влијание врз чувството на глад.

Анксиозноста може да го зголеми нивото на одредени хормони за ладење, а многу студии покажаа дека овие состојби се одговорни кога станува збор за прејадување.

Ако страдате од овие состојби, најдобро е да разговарате со вашиот лекар ако ви создадат проблеми и со исхраната.

Болни сте

Сосема е нормално дека болеста може да предизвика губење на апетит, особено ако станува збор за респираторна инфекција, како што е настинка или пневмонија.

Понекогаш чувството за вкус или мирис ќе исчезне, така што храната нема да биде воопшто привлечна.

Кога сте болни, особено е важно да пиете многу вода, дури и ако не сте гладни.

Супа, чај, банана, сок од јаболко се добар избор.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Потрошувачки права: Што кога купениот производ не е исправен?
Следната статијаПричини зошто треба да чистите сами, дома или на работно место

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде