Елизабет Скваер (68) од Австрија била нападната од ајкула во близина на познатото египетско летувалиште Хургада.

Таа во петокот вечерта со тешки повреди била пренесена во болница, но и покрај напорите на лекарите, за жал починала.

Жртвата на предаторот живее во Хургада и е во брак со Египќанец. Целиот инцидент се случил во близина на познато летувалиште.

Според „Дејли мејл“, плажата веднаш била затворена три дена откако инцидентот се случил пред капачите кои постојано прашувале каде се спасувачите.