Турската и грчката воена делегација го одржаа четвртиот технички состанок во седиштето на НАТО за да разговараат за начините за намалување на ризикот од инциденти во услови на зголемени тензии во Источен Медитеран, соопшти турското Министерство за национална одбрана, пренесува „Анадолија“.


Во соопштението се наведува дека состанокот се одржува во седиштето на НАТО и дека на него ќе се разговара за можните начини на разграничување.
Грција ги оспори тековните активности на Турција за истражување на енергијата во Источен Медитеран, обидувајќи се да влезе во турската поморска територија врз основа на мали острови во близина на турскиот брег.


Турција, земјата со најдолго крајбрежје на Медитеранот, испрати бродови за вежбање да истражуваат енергетски ресурси на нејзиниот континентален гребен, наведувајќи дека Анкара и Турската Република Северен Кипар имаат права во регионот.


Дијалогот за правично споделување на ресурсите ќе биде добитен за сите страни, велат турските власти.
Одржувањето на технички состаноци на турските и грчките воени делегации е договорено по неодамнешниот разговор на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.


Првиот технички состанок на турските и грчките воени делегации се одржа на 10 септември, исто така во седиштето на НАТО, а следната средба е закажана за 24 септември.


Извор : Нова Македонија ;