Постои загриженост дека политизацијата на науката може да резултира со предвремено одобрена вакцина за политичка корист.

Лидерите на неколку фармацевтски компании во четвртокот гарантираа дека ќе се придржуваат до безбедносните стандарди во трката за развој на вакцина против COVID-19, без оглед на притисокот и брзањето.

„Ние нема да прескокнеме ништо“, вети извршниот директор на „Фајзер“, Алберт Бурла, на видео конференција со новинари, пренесува Хина, повикувајќи се на Франс прес.

„Ние нема да ја жртвуваме безбедноста по секоја цена“, додаде Кенет Фрејзер, извршен директор на Мерк.

Официјални лица зборуваа на прес-конференција на Меѓународната федерација на фармацевтската индустрија (IFPMA).

Тема на избори во САД

Во светот постои загриженост дека политизацијата на науката може да резултира со предвремено одобрена вакцина за политичка корист.

Американската фармацевтска компанија „Фајзер“ треба да знае во октомври дали нејзината вакцина работи на вирусот корона, откри во четвртокот нејзиниот водач Бурла, што отвора можност тоа да стане тема на политичките кампањи пред претседателските избори во САД на 3 ноември.

Трката за развој на вакцини со „Модерна“, „АстраЗенека Плц“, „sonонсон и Johnонсон“, „Санофи“ и руски и кинески компании се одржува пред претседателските избори во САД, на кои Доналд Трамп бара нов мандат во Белата куќа, а за нивниот развој издвои милијарди федерални долари.

Извор : Aljazeera Balkans ;