дома информација вест Само Миле Јанакиевски „го јаде“ за „Насилство во Центар“

Само Миле Јанакиевски „го јаде“ за „Насилство во Центар“

747
0

Случајот „Насилство во Центар“ доби своја разрешница.

Денеска беше прочитана пресудата според која се одредува условна казна од една година за екс министерот за транспорт и врски – Миле Јанакиевски и затворска казна од една година и шест месеци доби поранешниот премиер на Македонија – Никола Груевски.

Со однос на тоа дека Груевски се наоѓа во бегство во Унгарија каде има статс на „политички азилант“ казната ќе ја изврши само Миле Јанакиевски.

Јанакиевски освен ова дело за „Насилство пред општина Центар“ се терети и за други дела, додека од обвинение, јавната обвинителка Фетаи претходно непосредно пред изрекување на пресудата (во пет до дванаесет) ги ослободи екс пратеничката Даниела Рангелова, Милан Андоновски и Борче Богатиновски.

Извор: Канал5