Белоруската организаторка на протести, Марија Колесникова е обвинета за поттикнување и нарушување на националната безбедност, соопштија официјалните лица.


Три жени го водеа масовното движење на опозицијата, но таа е единствената што не замина во егзил и остана до крај со демонстрантите.


За Колесникова се вели дека и бил одземен пасошот кога властите се обиделе да ја протераат од земјата. Последните пет недели, најмалку 100.000 луѓе протестираа за, како што се сметаше, наместените избори.


Претседателот Александар Лукашенко извојува огромна победа во анкетата на 9 август, но бруталната акција против првичните протести против резултатот само го разгоре гневот на народот.

Извор: BBC

претходниот член,Британски авион се обиде да се приближи до руската граница – без успех
Следната статијаНов Зеланд е во најдлабока рецесија во последните неколку децении поради мерките за заштите од КОВИД19

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде