Белоруската организаторка на протести, Марија Колесникова е обвинета за поттикнување и нарушување на националната безбедност, соопштија официјалните лица.


Три жени го водеа масовното движење на опозицијата, но таа е единствената што не замина во егзил и остана до крај со демонстрантите.


За Колесникова се вели дека и бил одземен пасошот кога властите се обиделе да ја протераат од земјата. Последните пет недели, најмалку 100.000 луѓе протестираа за, како што се сметаше, наместените избори.


Претседателот Александар Лукашенко извојува огромна победа во анкетата на 9 август, но бруталната акција против првичните протести против резултатот само го разгоре гневот на народот.

Извор: BBC