дома информација вест Експлоатација на труд во С.Кореја: Пензионери и ученици од основни и средни...

Експлоатација на труд во С.Кореја: Пензионери и ученици од основни и средни училишта однесени на принудна работа во рудник

74
0

Апетитите на Ким Јонг Ун растат пред 75-годишнината од основањето на Работничката партија.

Неколку илјади пензионери и ученици од севернокорејските училишта беа однесени на принудна работа во рудникот со цел да се обезбеди изградба на болница во Пјонгјанг, чие отворање е закажано за 10 октомври.

Тоа се ученици од основно и средно училиште, како и пензионери до 75-годишна возраст, сите од градот Ксионг и неговата околина. Откако биле „мобилизирани“, тие биле однесени во истоимениот рудник, кој се наоѓа на крајниот север од земјата, каде ископуваат блокови калциум карбонат, ги мелат и ги претвораат во прав.

Ископаниот и смачкан калциум карбонат ќе се користи за изградба и боење на болница во Пјонгјанг, а ваквите радикални мерки стапија во сила поради доцнењето во градежништвото, што беше причина за западните санкции воведени на Северна Кореја.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде