Гугл“ и „Твитер“ соопштија дека дополнително ја контролираат дезинформацијата преку Интернет пред изборите во САД.

Платформите за пораки очекуваат поплава од лажни тврдења и погрешни објави пред гласањето во ноември.

Твитер соопшти дека планира поагресивно да ги етикетира и отстрани твитовите поврзани со изборите, кои не се точни.

Пребарувачот Гугл соопшти дека ќе прикаже повеќе автоматски комплетни резултати за да се избегне заблуда на гласачите, особено во врска со извештаите кои тврдат дека имаат предвремена победа.

Една од загриженоста е дека широко распространетата употреба на поштенски ливчиња на изборите во САД, заради пандемијата на коронавирусите, може да предизвика значителни одложувања на резултатите од броењето. Експертите стравуваат дека ова може да овозможи погрешно информирање да добие навлегување.

Во четвртокот, Гугл рече дека неточни информации за резултатите од изборите нема да се појават во пребарувањата.

Промените на Твитер исто така може да влијаат на твитовите кои тврдат победа пред да бидат потврдени резултатите од изборите, заедно со погрешни објави за мешање на гласачките ливчиња.

Фирмите за социјални медиуми биле под притисок да се борат против дезинформациите откако американските разузнавачки агенции утврдија дека Русија ги искористила нивните платформи за мешање на претседателските избори во 2016 година.

Нема да дозволиме нашата услуга да биде злоупотребена околу граѓанските процеси, што е најважно од изборите“, напиша Твитер во својот блог. „Секој обид за тоа – и странски и домашен – ќе биде исполнет со строго спроведување на нашите правила, кои се применуваат подеднакво и разумно за сите.

Во петокот, Мајкрософт предупреди дека хакери со врски со Русија, Кина и Иран се обидуваат да кодошат луѓе и групи вклучени во претседателските избори во САД 2020 година.

Американската технолошка фирма соопшти дека повторно биле вклучени руските хакери кои ја прекршиле демократската кампања во 2016 година.

Руска мрежа

Минатата недела Фејсбук соопшти дека растури мала мрежа на сметки и страници кои беа дел од операција на руско влијание.Компанијата соопшти дека кампањата е поврзана со руската Агенција за истражување на Интернет (ИРА), организација блиска до руската влада и обвинета за мешање во изборите во САД во 2016 година.Твитер суспендираше и пет сметки од истата мрежа. Акцијата беше во центарот на „ПациДата“, која тврдеше дека е непрофитна веб-страница за вести на англиски и арапски јазик.Платформата за пораки се судри во последните месеци со претседателот Доналд Трамп, кој често објавуваше информации за потенцијална измама на претстојните избори, додека го критикуваше Твитер за обележување на своите објави.

Резултати од пребарувањето

Во промените на Гугл во автоматско завршување на резултатите, кои предвидуваат што бараат корисниците, тоа ќе ги отстрани предвидувањата „што може да се толкуваат како тврдења за или против кој било кандидат или политичка партија“.

Исто така, ќе се отстрани функцијата што се обидува да предвиди и комплетира поими за пребарување кога луѓето бараат статус на локации за гласање, барања за гласање или методи. Корисниците сепак ќе можат да ги бараат овие информации.

Минатата недела Фејсбук соопшти дека создава етикета за објавувања од кандидати или кампањи што изнесуваат предвремени тврдења за победа. Исто така, рече дека ќе престане да прифаќа нови политички реклами недела дена пред Денот на изборите.

Извор : BBC;