Грчкиот суд го осуди Хари Мекгваер на 21 месец и десет дена затвор

Но стоперот на Манчестер Јунајтед нема да ги отслужи бидејќи ова е негово прво кривично дело кое дозволува и одредување на условна казна.

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед замина на одмор за Грција, каде се степал во бар.

Кога полицијата пристигнала на увид, Магуиер не сакал да се смири, па затоа прво вербално, а потоа физички нападнал полицаец.

Веднаш по инцидентот капитенот на Манчестер Јунајтед е уапсен, а непосредно потоа му е одредена и мерка притвори.

Извор: МИА