Бројот на загинати од тонење на брод што превезувал мигранти крај тунискиот брег се искачи на 54, додека повеќе тела биле најдени за време на операциите за пребарување. Бродот, кој се упати кон брегот на Италија во саботата, се урна во тунискиот град Сфакс.

Туниските тимови за пребарување ги поврати телата на 13 мажи и жени во четвртокот, според Министерството за одбрана. Претходно во текот на неделата, телата на две мали деца и 20 возрасни допловија на плажите на островот Керкенах, пред медитеранскиот крајбрежен град Сфакс, а 19 други тела биле пронајдени како лебдат во блиските води.

Единиците на морнарицата и нуркачите од службите за цивилна заштита продолжуваат да ја пребаруваат областа за други можни жртви, изјави здравствениот директор за регионот на Сфакс, Али Ајади за „Асошиејтед прес“.

Повеќето од починатите мигранти потекнувале од суб-сахарска Африка, според претходните коментари на портпаролот на судовите во Сфакс, Мурад ал-Турки.

Туниското крајбрежје стана заедничка појдовна точка за илјадници мигранти, вклучително и Тунижаните, кои бараат да стигнат до Европа.Минатиот месец туниските власти соопштија дека најмалку еден мигрант се удавил, а шест се водат како исчезнати од друг бродолом. Повеќе од 80 беа спасени.

Според агенцијата за бегалци на Обединетите нации, обидите да се стигне до италијанскиот брег од Тунис се зголемиле за 150 проценти во првите четири месеци од годината, во споредба со истиот период во 2019 година.

Минатата година, 86 луѓе загинаа кога нивниот брод потона на брегот на јужниот град Тунис, Зарзис.

Извор: aljezeera.com / news agency