Планинарството е уште еден збор за спортот планинарење. Ако високите височини и ниските температури се ваша работа, треба да заземете став за ваков подвиг. Искачувањето на места покриени со снег и мраз бара посебна опрема и грижа за во екстремни услови. Именката планинарка е збор од 17 от век за “планинар”, двесте години подоцна се мисли на “планинар”.


Ирина Дишоска е првата Македонка која се искачила на Матерхорн, сама, без придружба на водич.
Станува збор за голем скоро симетричен пирамидален врв во проширената област Монте Роса на Пенинските Алпи чиј самит е висок 4478 м.


Во прилог перформансот на Ирина Дишоска која се качува на карпите на Кањонот Матка.

И овој пат сакам да се заблагодарам на сите кои ми дадовте поддршка, и кои што на ваков или онаков начин го разбраа мојот перформанс.

За оние неупатените, сакам да кажам дека ова е уметнички перформанс со кој што сакам да ја прикажам женственоста, а воедно и моќта на жената во едно кратко видео.

И на крај, за критичарите, и оние кои упатуваат навреди, сепак едно кратко образложение. Мојата физичка и ментална форма се беспрекорни во моментов. Оние кои имале шанса да качуваат со мене, ќе го потврдат истото. Зад овој (како што го нарекувате луд) подвиг, стои години тренинг и искуство. И не, не мислам дека со ова ќе ги мотивирам его триповите да се качат на истово боси, или во костим како мене. Напротив, мислам дека со ова ќе МОТИВИРАМ И ИНСПИРИРАМ што повеќе жени и мажи да не се откажуваат од своите замислени цели. И клучот е наједноставен. Тренинг, и само тренинг. Останатото е историја…

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10222312926517096&id=1384577168

Извор :Facebook статус на Ирина Дишоска.

претходниот член,Практика – глобална програма за научен сектор.
Следната статијаТинејџерка силувана од повеќе од 30 мажи во една вечер

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде