Жените вакцинирани против коронавирус имале мало доцнење на менструацијата од речиси еден ден во споредба со оние кои не биле вакцинирани, според студијата финансирана од американската влада.

Но, на времетраењето на менструацијата не влијае вакцинацијата, според студијата спроведена на речиси 4.000 жени и објавена во четвртокот во списанието Obstetrics & Gynecology.

Водачот на истражувањето Алисон Еделман од Универзитетот во Орегон за здравје и наука, изјави за АФП дека ефектите се мали и се очекува да бидат привремени, што е „многу охрабрувачки“ наод за засегнатите.

Студијата може да помогне и во борбата против дезинформациите против вакцините на оваа тема, кои се шират на социјалните мрежи.

Мало зголемување на должината на менструалниот циклус не е клинички значајно. Секоја промена пократка од осум дена е класифицирана како нормална од Меѓународната федерација за гинекологија и акушерство.

Менструалните циклуси траат околу 28 дена, но нивното времетраење варира од жена до жена, како и во рамките на животниот век на жената. Може да се промени и во време на стрес.

За нивното истражување, истражувачите анализирале податоци од апликација за анонимно следење на плодноста, кај жени на возраст од 18 до 45 години кои не користеле хормонална контрацепција.

Беа вакцинирани околу 2.400 учесници – повеќето со Фајзер (55 проценти), потоа Модерна (35 проценти) и Џонсон и Џонсон (седум проценти).

За споредба се вклучени околу 1.500 невакцинирани жени.

Поточно, се чини дека производството на воспалителни протеини наречени цитокини го нарушува начинот на кој оваа оска ги регулира менструалните циклуси.

Изгледа дека промените се најизразени кога вакцинацијата се прави рано во фоликуларната фаза, која започнува на првиот ден од менструацијата (крварење) и завршува кога започнува овулацијата.

Всушност, подгрупата на луѓе кои примиле две вакцини на Фајзер или Модерна во текот на истиот циклус, наспроти два различни циклуси, забележале просечно зголемување на должината на циклусот од два дена – но ефектот повторно изгледа привремен.

Тимот сега се надева дека ќе собере повеќе податоци за следните циклуси меѓу вакцинираните жени за да потврди долгорочно враќање на основната линија и се надева дека ќе ја прошири студијата на глобално ниво за да може да ги разликува ефектите помеѓу брендовите на вакцините.

ИЗВОРСлободна Далмација
претходниот член,Ги прашавме жените: Што подразбираат под „секси маж“?
Следната статијаОние кои научиле да живеат во кафез, сметаат дека летањето е болест!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде