Постојат неколку теории за целта и значењето на соништата.

Соништата се начинот на кој мозокот ги подредува информациите

Додека спиеме, телото одмара, а некои веруваат дека сонот игра улога во оваа задача. Голдман го споредува ова со еден вид ментално чистење.

Теоријата вели дека додека сонува, мозокот размислува кои информации треба да ги чува, а што да заборави. И за да помогнеме понатаму во процесот, нашиот ум создава слики и приказни за оптимално да управува со сите овие активности – вели Голдман.

Соништата ги одразуваат најдлабоките желби и борби

Во 1899 година, американскиот невролог и основач на психоанализата, Зигмунд Фројд, го објавил „Толкување на соништата“, манифест кој ја објаснува теоријата на соништата.

Фројд веруваше дека тие се нов пат до несвесното и дека ги претставуваат нашите најдлабоки желби. Меѓутоа, наместо тоа, студија од 2018 година објавена во списанието Frontiers in Psychology сугерира дека соништата може да бидат нуспроизвод на обработката на информациите и самоорганизацијата на мозокот за спиење, пишува Mind Body Green.

Соништата ви помагаат да почувствувате емоции кои можеби ги потиснувате

Голдман истакнува дека има некои теоретичари кои веруваат дека сонуваме за да ги обработиме нашите емоции што е можно пооптимално.

Теоријата е дека сонот помага емоциите да се почувствуваат, да се доживеат во телото, а потоа да се поминат или сварат – објаснува Голдман.

Истражувањата покажуваат дека негативните емоции почесто се манифестираат во нашите соништа отколку позитивните емоции. Се верува дека тоа е затоа што кога не работите на негативните емоции кога сте будни, вашиот мозок е принуден да го направи тоа сам.

ИЗВОРНовости
претходниот член,На што најмногу непредвидено и непланирано ги трошиме парите?
Следната статијаОд утре во Охрид мултимедијална изложба и предавање на проф. д-р Анис Сефиданис – „Духот од електронската ламбa“

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде