Причината поради која зеваме е многу посложена од тоа. Долго време се веруваше дека зевањето е знак дека на вашето тело му треба повеќе кислород. но некои истражувања сугерираат дека тоа не е точно, пренесува Healthline.
  • Зошто зеваме?

Истражувањето објавено во списанието Physiology & Behavior покажа дека рефлексот на проѕевањето има повеќе врска со регулирање на температурата на мозокот отколку со давањето на вашите бели дробови повеќе кислород. Исто така, поголема е веројатноста да зевате во одредена сезона.

Исто како што потта ја лади надворешната страна на телото, така и остриот внес на воздух, придружен со зголемен пулс и проток на крв, може да го разлади мозокот за миг.

Според студијата, сето тоа всушност зависи од температурата на воздухот. Истражувачите ги тестирале ефектите што би ги имале летните и зимските услови врз учесниците, со повеќе моменти на проѕевање на повисоки температури отколку на пониски. Како што е заклучено врз основа на докази, студијата ја претстави идејата дека проѕевањето има врска со терморегулација, а не со недостаток на кислород.

  • Што е „заразно проѕевање“?

Според истражувањата, вистинската причина зошто луѓето кои гледаат како другите се проѕеваат чувствуваат потреба да го направат тоа самите е поврзана со емоциите, а не со терморегулацијата.

Според студијата од 2015 година објавена во списанието Personalities and Individual Differences, истражувачите од Универзитетот Бејлор откриле дека колку повеќе имате емпатија за другите, толку е поголема шансата да проѕевате заразно.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Попладне нестабилно со пороен дожд
Следната статијаБројот на разводи во Македонија драстично зголемен

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде