Додека се подготвувате за летните горештини, еве како подобро да разберете зошто повисоките температури можат да направат да се чувствувате толку исцрпено.

Вашето тело троши многу енергија за да се олади во топлината

Телото реагира на одредени температури на различни начини. Топлината предизвикува многу верижни реакции за ладење на вашето тело, вклучувајќи вазодилатација и потење.

Вазодилатација е кога крвните садови се шират така што вашата крв може да ја доближи топлината до вашата кожа за да ја одржи топлинската регулација на вашето тело додека се потите.

Додавањето пот може да доведе до дехидрација бидејќи вашето тело исфрла влага во кожата за да ја намали температурата во средината. Не е изненадувачки што и двата од овие процеси заземаат многу енергија и можат да ве направат доста уморни.

При екстремна топлина, важно е да забележите кога ќе почнете да се чувствувате летаргично. Екстремниот замор може да биде симптом на топлотна исцрпеност, која доколку не се лекува може да се претвори во топлотен удар. Зголемен пулс, ненадејно прекинување на потењето, гадење и збунетост се знаци на топлотна исцрпеност која преминува во топлотен удар, пишува The List.

Ако планирате да бидете на сонце за време на топол ден, внимавајте да останете хидрирани и да избегнувате диуретици како алкохол и кафе. Носете крема за сончање и останете под сенка што е можно повеќе.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Во 2035 година ќе заборавиме на дизелци и бензинаши, во ЕУ ќе се возат само електрични автомобили
Следната статијаНа дел од грчките плажи забрането капење поради појава на опасни медузи

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде