Дејвид Бенет (57), на кого му беше трансплантирана свинско срце, почина од вирус кој ги напаѓа дивите животни, пишува Њујорк Тајмс. Операцијата беше извршена на 7 јануари 2022 година во Медицинскиот центар на Универзитетот во Мериленд.

На лекарите им е издадена специјална дозвола од американскиот регулатор за извршување на оваа операција. Д-р Бартли Грифит, хирург за трансплантација од Медицинскиот центар на Универзитетот во Мериленд, ја изврши оваа револуционерна ксенотрансплантација. Тоа е трансплантација на живи клетки, ткива или органи од еден вид во друг, од свиња на човек во овој случај.

Тоа беше првата генетски модифицирана трансплантација на орган од свиња на човек, велат експертите. Revivikor, компанија специјализирана за регенеративна медицина, го обезбедила свинското срце за пациентот.

Три гени одговорни за отфрлање на органите на свињите од човечкиот имунолошки систем беа отстранети од свињата донатор, а еден ген беше изведен за да се спречи прекумерниот раст на срцевото ткиво на свињата.

Според медиумите, вработените во медицинскиот центар изјавиле дека свињата ги поминала сите тестови за вируси и свински цитомегаловируси. Станува збор за вирус за кој научниците веруваат дека го осудил Бенет. Пред операцијата не бил откриен вирус кај животното.

Тоа беше прашање на живот и смрт за оваа трансплантација. Или ќе умрам или ќе одам на трансплантација. Сакам да живеам, рекол Бенет пред операцијата, додавајќи дека знаел дека тоа е многу ризично, но дека нема друга опција. Тој исто така бил свесен за ризиците од оваа операција.

По прегледот на медицинската документација на Бенет, беше утврдено дека тој има терминална состојба на срцето и дека не е погоден за конвенционална трансплантација за да се добие човечко срце. Не можеше да добие ни пумпа за вештачко срце.

Неговото тело не можело да издржи бидејќи не го послушал советот на докторот кој требало да го следи до операцијата. Срцето на свиња беше единствената опција во тоа време, објавија медиумите од членовите на тимот на медицинскиот центар.

По смртта на пациентот, набрзо се појави и Универзитетот во Мериленд.

Нема докази дека вирусот предизвикал инфекција на пациентот или инфицирал ткиво на некој орган. Причината за смртта сè уште се истражува. Постојат неколку теории, една од главните е дека срцето на Бенет било многу напреднато пред да започне трансплантацијата. рекоа од Универзитетскиот медицински центар.

Д-р Бартли Грифит, кој води специјален хируршки тим за ксенотрансплантација, на научна конференција ги претстави прелиминарните резултати од истражувањето за можните причини за смрт.

При специјално и многу ризично истражување пронајдени се докази за вирус наречен цитомегаловирус (pCMV). Спречени се посебни простории за вирусот, изјави д-р Грифит.

По 45 дена, пациентот за жал почина на 8 март.

На четириесет и петтиот ден пациентот изгледаше многу лошо. Неговата состојба наеднаш се влоши. Нешто се случи, го изгуби вниманието, не можеше да разговара со нас. Само лежеше во кревет и дишеше многу тешко. Имаше и висока телесна температура, заклучи Грифит.

ИЗВОРМондо.рс
претходниот член,Мистериозна кутија од Југославија пронајдена во ѕид на куќа во Торонто
Следната статијаВучиќ: Нема љубов во меѓународните односи, а ние мора да се грижиме за нашите интереси кои се остварливи преку ЕУ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде