Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, на долгоочекуваната прес-конференција изјави дека Србија во иднина ќе биде посилна на европскиот пат, пренесува Нова.рс.

И покрај тоа што е непопуларно во Србија и што според најновото истражување, кое е недвосмислено, за прв пат имаме јасно мнозинство граѓани кои се против влезот на Србија во ЕУ, не е наша работа да угодуваме на јавното мислење, да се направи она што е најдобро за државата, рече Вучиќ во своето обраќање пред Претседателството на Србија.

Вучиќ додаде дека тоа е неговата порака и има неколку причини за тоа.

Трговијата со ЕУ е 60,2 отсто или вкупно 30,8 милијарди. Со една земја надминуваме 13% од вкупната трговска размена, а тоа е Германија. Речиси 300.000 луѓе се вработени во компании или центри кои припаѓаат на членките на ЕУ. Најголем дел од инвестициите доаѓаат од ЕУ, 1,84 милијарди евра годишно минатата година, што е повеќе отколку што имаа многу земји од ЕУ кои граничат со Србија, рече Вучиќ.

Тој нагласи дека разбира оти луѓето се лути затоа што ја гледаат ЕУ како некој што врши притисок врз Косово, како и санкции кон Русија.

За нас веста за изградбата на брзата пруга Белград-Ниш трае еден ден, иако таа ги решава нашите децениски проблеми, иако тоа го правиме заедно со ЕУ, рече тој.

Затоа сакам да укажам на едно – она ​​што е праведно е многу важно, но нема љубов во меѓународните односи и се плашам да кажам дека има уште помалку правда, а ние мора да се грижиме за нашите интереси, нашата иднина и иднината на нашите деца, заклучи тој, додавајќи дека Србија ќе продолжи со реформите.

ИЗВОРЈутарњи лист
претходниот член,Зошто почина првиот пациент на кој му беше трансплантирано срце од свиња?
Следната статијаБиографија на еден оптимист и зошто оптимизмот е passe?!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде