Поголемиот дел од луѓето сметаат дека причината за неверство е отсуство на телесна блискост, сексуални активности или интима помеѓу партнерите.

Но тоа не е вистина. Телесната врска помеѓу партнерите е важна само во младоста, а во поодминатите години се помалку постои телесна врска и се повеќе има духовна врска во бракот.

Најчестите причини зошто луѓето имаат потреба од нови партнери или се осудуваат на неверство е недостатокот на комуникацијата или лоша комуникација.

Луѓето се социјални суштества кои имаат потреба од разговор, од пријателство, од доверба, од афирмација, а партнерството, поточно бракот треба да ги вклучи сите аспекти.

Доколку партнерите немаат доволна комуникација, не може да се изразат на другиот, да ги искажат своите проблеми, па и желби, ставови и мислења, тогаш сигурно одат кон целосно заладување на врската.

Отсуството на сексуалниот однос и телесната врска е последица на лоша комуникација, а не причина за лошата комуникација.

Ако комуникацијата ви се сведе на формални прашања и одговори кои имаат за цел да го организираат само заедничкиот живот, тогаш вашата врска е во декаденција.

Доволно е само да си ги преиспитате вашите чувства и ќе сфатите дека сте оладени!

ИЗВОРМој збор
претходниот член,Шокантни детаљи од биографијата на Оскар Вајлд: Бил геј, сакал оргии и завршил во затвор!
Следната статијаТипови на лажење и степени: Кој колку е опасен по другите?

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде