Иако се очекува ИПО на финтех компаниите да претставува важен чекор за работење на берзата во најголемата азиска економија, Пекинг ја прекина понудата во последен момент, наведувајќи дека Ант Груп веќе не се квалификува за влез на пазарот.

Некои групи велат дека потегот е резултат на политичка одлука, а не на задоцнетата скептицизам на кинеските регулатори, имајќи предвид дека главен акционер на групата е милијардерот Џек Ма, кој неодамна ги критикуваше финансиските пазари во земјата.

Ма, сопственикот на компанијата Алибаба, за време на говорот одржан на крајот на минатиот месец, ги критикуваше меѓународните банкарски регулативи, со оценка дека правилата ги пропишува „група стари лица“.

Според „Њујорк Тајмс“, берзата во Шангај објави дека Мравката повеќе не ги исполнува условите за влез на пазарот и дека котација е повлечена, по што акциите на компанијата беа повлечени од берзата во Хонг Конг.

Џим Луис, од Центарот за стратешки и меѓународни студии (ЦСИС), за Аксиос изјави дека повлекувањето мора да биде политичка одлука, со оглед на тоа што беше објавено „драматично и во последен момент“.

Мравката би била најголемата компанија котирана на индексот „Иновациски одбор за наука и технологија“ на Шангајската берза, формирана минатата година на барање на претседателот Кси Џинпинг, во обид да го направи пазарот подобро да се натпреварува со американскиот индекс Насдак.

Помалите инвеститори, наводно, веќе нарачале акции во вредност од 2,8 трилиони долари (2,8 трилиони долари).

Акциите на гигантот за електронска трговија „Алибаба“, кој е сопственик на една третина од групацијата „Ант“, достигнаа историски максимум со недели непосредно пред ИПО, по што тие се повлекоа за околу 8 проценти со повлекувањето на списокот.

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде