Првата мисла за јаткастите плодови е дека тие се мрсни. Сепак, бадемите, лешниците, индиските ореви и друга храна од истата група се богати со растителни влакна, добри маснотии и други хранливи материи кои промовираат слабеење.

Истражувањата покажаа дека луѓето чија исхрана вклучуваше бадеми и други јаткасти плодови изгубиле 8 кг повеќе од оние кои не ја конзумирале оваа храна!

Сепак, тоа не е сè!

Познато е дека гравот, како и другите мешунки, содржи изобилство на растителни влакна кои се добри за варењето на храната.

Богато е со антиоксиданси, го регулира нивото на шеќер во крвта и делува на прејадување. Влакната, кои се раствораат во нашиот дигестивен тракт, исто така влијаат на топењето на масните наслаги.

Истражувањата покажаа дека само еден час по конзумирање на грав, телото го забрзува согорувањето на масните наслаги за 20-25%!

Темното чоколадо е крал во диетата!

Ако се почестите со неколку коцки темно чоколадо пред оброк, ќе потрошите 15% помалку калории отколку да не сте јаделе ништо пред оброк!

Освен што е убаво засладена, оваа храна работи така што воопшто нема да почувствувате потреба за мрсна храна. Помалку масна храна значи помалку маснотии!

Експертите сметаат дека благодарение на биофлавоноидите, антиоксидансите кои го потиснуваат гладот, ги има во какаото.

Значи, ако сакате да се ослободите од маснотиите, оптималната доза на овој зеленчук е една чаша на ден!

Јајцата заштедуваат 400 калории во споредба со пецивата!

Најинтересниот факт го покажа едно американско истражување дека ако јадете јајца за појадок наместо колачи со ист број калории, ќе консумирате 400 калории помалку во текот на денот!

Причината е едноставна. Јајцата се богати со протеини кои прават да се чувствуваме сити подолго.

Покрај тоа, протеинската храна ја зголемува мускулната маса и помага во слабеењето затоа што нашето тело потешко ги „обработува“, и затоа троши повеќе енергија!

Благодарение на влакната и другите хранливи состојки кои ги стабилизираат хормоните, диетата базирана на храна од цели зрна дава многу подобри резултати од оние што содржат преработено бело брашно во нивното мени.

Експериментот покажа дека луѓето на оваа диета го намалиле обемот на струкот за дури два и пол пати повеќе од испитаниците чија диета содржела бел леб и колачи.

Дури и ако не сте на диета, оваа храна ќе ви помогне да го намалите ризикот од дебелеење за 49%.

ИЗВОРНовисти Магазин
претходниот член,Што стои по средината на спорот помеѓу АстраЗенека и ЕУ?
Следната статијаОсум типови на жени од кои ќе сакате да побегнете побрзо!

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде