Еднаш ви се случило еднаш да заборавите да ги извадите алиштата од машината по миењето, па доби непријатен мирис, како да не се испрани.

Понекогаш тоа се случува дури и кога штотуку се испрани, а ова се можни причини …

Не претерувајте со детергент

Кога перете облека, треба да бидете водени од „помалку е повеќе“ затоа што премногу прашок или омекнувач на ткаенини може да предизвикаат сосема спротивен ефект од посакуваниот, така што алиштата може да добијат непријатен мирис.

Ако често промашувате доза, набавете детергент со кој ќе добиете диспензер, а потребната количина обично е наведена на пакувањето.

Исто така, можете да се одлучите за детергент во капсули.

Можете да користите стопер за да го дозирате омекнувачот.

Исчистете ја внатрешноста на барабанот

Исто така е можно внатрешноста на вашата машина за перење да не е чиста, така што нечистотијата, габите и бактериите се пренесуваат на вашите свежо измиени предмети.

Можете да се ослободите од влагата и габите со додавање на малку јаболков оцет или сода бикарбона во празен тапан и вклучување на машината за перење со празна машина.

ИЗВОРНовости
претходниот член,Зошто не треба да ги откривате вашите планови на другите?
Следната статијаАвторот на „Стаклени сенки“ гостин во емисијата „Мој збор“ на Радио МОСТ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР

ве молиме внесете го вашиот коментар!
ве молиме внесете го вашето име овде